Jak początkujący inwestor może ulokować gotówkę?

Początkujący inwestorzy są bardzo narażeni na stratę kapitału. Często możliwość taka zniechęca ich do poszukiwania korzystnych form lokowania oszczędności. Skłaniają się więc głównie do wyboru produktów takich jak lokata, konto oszczędnościowe czy obligacje. Warto jednak pamiętać, że formy te chronią kapitał, jednak nie zapewniają osiągania wysokich zysków. bank w Polsce

Lokaty dla nielubiących ryzyka

Lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe to dwie najpopularniejsze formy inwestowania kapitału w Polsce. Należy jednak podkreślić, że najlepsza lokata dostępna na rynku ma oprocentowanie na poziomie 4 procent w skali roku, a konta oszczędnościowe są oprocentowane jeszcze niżej. Aby pełniej oddać wysokość ewentualnych zarobków, trzeba również dodać, że 4 procentowe zyski dotyczą lokaty… na miesiąc. Aktualny ranking lokat jasno więc wskazuje, że depozyty bankowe nie pozwolą inwestorom na osiągnięcie podobnego zysku w okresie 12 miesięcy.

Ponadto nie wolno zapominać, że oprocentowanie lokat na poziomie 4 procent w skali roku jest oprocentowaniem nominalnym. Oznacza to, że od odsetek należy odjąć jeszcze 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, co powoduje, że realne zarobki są jeszcze niższe.

Obligacje

Obligacje są równie bezpieczne jak lokaty. Warto jednak podkreślić, że można na nich osiągać nieco wyższe zyski – zwłaszcza w przypadku papierów dłużnych sprzedawanych na rynku Catalyst. Ich oprocentowanie była zazwyczaj wyższe o 2-3 punkty procentowe niż oprocentowanie obligacji skarbowych. Przyjmuje się jednak, że wiążą się one z minimalnie wyższym ryzykiem niż obligacje Skarbu Państwa. Dzieje się tak dlatego, że prawdopodobieństwo bankructwa całego państwa jest mniejsze niż bankructwa gminy lub przedsiębiorstwa, których obligacje można kupić na rynku Catalyst.finanse osobiste

Co będzie najlepsze?

Nie można jednoznacznie określić, która z form pomnażania kapitału jest najlepsza dla początkujących inwestorów ceniących sobie ochronę kapitału. Należy jednak podkreślić, że powinni oni kierować się zasadą – kupuję tylko to, co rozumiem. Jeśli więc nie mają oni wiedzy na temat zarabiania na obligacjach, powinni wybierać lokaty czy konta oszczędnościowe.

Trzeba również pamiętać, że gdy zdecydujemy się na wybór danej formy inwestowania, niezbędne jest porównanie pomiędzy sobą poszczególnych jej ofert. Istnieje bowiem wiele rodzajów obligacji, np. skarbowe, gminne, 6-miesięczne, roczne czy dziesięcioletnie, a także wiele rodzajów lokat – progresywne, rentierskie czy strukturyzowane. Wybór obligacji można jednak skonsultować z doradcą finansowym. Doradzi on, które z nich będą dla nas najkorzystniejsze. Natomiast wybór lokaty może poprzedzić samodzielne porównanie lokat – umożliwia to np. dostępny w Internecie ranking lokat.

You may also like...

Dodaj komentarz